2004 Emerald Cup Results & Info.

2004 Emerald Cup Results & Info.

Fitness - Short

1 Sabrina Gibson, Semper Fit Gym, Okinawa, Japan
2 Chandra Young, Fitness Center, Sandpoint, ID
3 Jessica Nabinger, Team Castillo, Seattle, WA
4 Tami Ough, Central OR. B.B. Assoc., Prineville, OR
5 Kimberly Lynn, All Star Fitness, Seattle, WA
6 Amy Fraser, Max Muscle, Bellevue, WA
7 Lorraine Rosa, Fitness Factory, Lake Mary, FL
8 Karey Akai, Gold's Gym, Surrey, BC
9 Renette Medlin, Max Muscle, Bellevue, WA
10 Bonnie Valdez, Risner Fitness, Okinawa, Japan
11 Linda Cusmano, Fitness Team BC, Vancouver



Click here for more photos!

Fitness - Tall

1 Nicole Charneski, 3PD Fitness, Olympia, WA
2 Michelle Mayberry, Max Muscle, Bellevue, WA
3 Michelle Kerr, Olympic Athletic Club, Vancouver
4 Kristina Jensen, Max Muscle, Bellevue, WA
5 Hawley Almstedt, Unattached, Corvallis, OR
6 Amanda Ogden, Max Muscle, Bellevue, WA



Click here for more photos!

Masters Figure (41 & Under)

1 Aida Aragon, Fitness Factory, Bloomington, IL
2 Tammy Toler, Elite Body, Tacoma, WA
3 Margo Wageman, 24 Hour Fitness, Spokane, WA
4 Kim Bell, 24 Hour Fitness, Dundee, OR
5 Anne Sullivan, The Sculpter, Sammamish, WA
6 Georgia Bauder, Max Muscle, Bellevue, WA
7 Heidi Hansen, Jeff's Gym/Get Fit, Ketchikan, AK
8 Michele Pate, YMCA, Hoquiam, WA
9 Jodi Kunz, 24 Hour Fitness, Federal Way, WA
10 Diane Ferron, Forza/Edge Fitness, Kalispell, MT
11 Brenda Edwards, Max Muscle, Bellevue, WA



Click here for more photos!

Masters Figure (42 & Over)
1 Kellie Piggee, Lifequest, Kennewick, WA
2 Corinna Frikken, 24 Hour Fitness, Vancouver, WA
3 Kay Friend, 24 Hour Fitness, Medford, OR
4 Voncille Williams, Bally/24 Hour, Fremont, CA
5 Kathy Cunningham, Weider, Issaquah, WA
6 Rhonda Jewett, Fitness Factory, Marysville, OH
7 Dr. Marie Durflinger, Max Muscle, Bellevue, WA
8 Cheryl Blakely, Fitness Factory, Columbus, OH
9 Janet Branham, Max Muscle, Bellevue, WA
10 Sally Struzyna, Max Muscle, Bellevue, WA



Click here for more photos!

Figure (5-03 & Under)

1 Courtney Morley, Thorbecke's, Centralia, WA
2 Jodi Miller
3 Robin Packard
4 Jessica Starvaggi, Max Fitness, Scotttsdale, AZ
5 Marga Martin, Main St. Smoothie, Tacoma, WA
6 Jill Knight, Superior A.C., Central Point, OR
7 Jill Gillum, Three Rivers A.C., Winloch, WA
8 Danielle Frye, Evergreen H.P., Bellevue, WA
9 Katy Hartnell
10 Jackie Goepfert, Sleek Physique, Moses Lake, WA
11 Alis Baklaian, Max Muscle, Bellevue, WA
12 Connie Sorensen, Kitsilano W.O., Vancouver
13 Rosie Gallegos
14 Jen Turnbull, WSU, Seattle, WA
15 Krista Gustelius, Gold's Gym, Bothell, WA
* DNC Sabrina Gibson, Semper Fit Gym, Okinawa, JP
* DNC Dr. Rosie Main, Gold's Gym, Caldwell, ID



Click here for more photos!

Figure (5-03 to 5-04)

1 Zhanna Rotar, Gold's Downtown, Seattle, WA
2 Niki Charneski, 3PD Fitness, Olympia, WA
3 Neely Tartaglia, 24 Hour Fitness, Medford, OR
4 Wendy Lindquist
5 Aida Aragon, Fitness Factory, Bloomington, IL
6 Angie Fernwault, Nutri-Sport, Chandler, AZ
7 Desiree Richter, Max Muscle, Bellevue, WA
8 Linda Auman, Lifestyles 2000, Sandy, UT
9 Venessa Hearthway, Max Muscle, Bellevue, WA
10 Rose Archer, 24 Hour Fitness, Vancouver, WA
11 Sabrina Smith, Max Muscle, Bellevue, WA
12 Tricia Taylor, Powerhouse Gym, Anchorage, AK
13 Dara Stevens, Team Fitness, Lake Stevens, WA
14 Angela Archer, Max Muscle, Bellevue, WA

Figure (5-04 to 505)

1 Shannon Roberts, Max Muscle, Bellevue, WA
2 Laura Sutter, Fitness Factory, Columbia, MD
3 Sandi Smith, Max Muscle, Bellevue, WA
4 Michelle Bell, Cytosport, Antioch, CA
5 Kristina Lum, Evergreen H.P., Bellevue, WA
6 Rachelle Foley, Team Castillo, Seattle, WA
7 September Dudley-Miller, Elite, Tacoma, WA
8 Amanda Ogden, Max Muscle, Bellevue, WA
9 Laura Ely, Sleek Physique, Moses Lake, WA
10 Sonja Garness, Powerhouse Gym, Anchorage, AK
11 Lacy Gregory, Bally's, Tacoma, WA
12 Linda Cusmano, Fitness Team B.C., Vancouver
* DNC Sabrina Gibson, Semper Fit Gym, Okinawa, JP

Figure (5-05 to 5-07)

1 Chastity Slone, Fitness Factory, Troy, OH
2 Erin Brown
3 Michelle Mayberry, Max Muscle, Bellevue, WA
4 Misty Green, Big Bears Gym, Newport, OR
5 Corinna Frikken
6 April Stanford, Elite Body, Tacoma, WA
7 Tracee Simpson, Three Rivers, Longview, WA
8 Jenny Hollister, Gold's Gym, Boise, ID
9 Michelle Kerr, Olympic A.C., Vancouver, BC
10 Joan Kronik
11 Deon MacMillan, Jungle Gym, Fairbanks, AK
12 Jenny Cragin, OHS, Woodinville, WA
13 Jodi McNeil
14 Janis Hauser, Fit Chick Gym, Kirkland, WA
15 Megan Metz, Max Muscle, Bellevue, WA
16 Deanna Warner, Sleek Physique, Moses Lake, WA
16 Missy Lawson, Max Muscle, Bellevue, WA
16 Sharon Spatz, All Star Fitness, Woodinville, WA
16 Debbie Lukas, The Sculptor, Sammamish, WA
16 Jessica Stonefield, Gold's Gym, Missoula, MT
16 Ashli Robertson, Unattached, Billings, MT

Figure (Over 5-07)

1 Lisa Balash
2 Michelle Selfe, Team Blancaflor, Vancouver, WA
3 Emma Callaghan, Kitsilano Workout, Vancouver
4 Svetlana Soutirina, Seattle Muscle, Seattle, WA
5 Kerry MacDonald, World Gym, Burnaby, BC
6 Jeanine Luteijn, Bally's, Chicago, IL
7 Judy Farinha, 24 Hour Fitness, Vancouver, WA
8 Ashley Benedict, Body Management, Vancouver, WA
9 Laurel Fisher, Forza/Edge Fitness, Kalispell, MT
10 Deanna Powell, Max Muscle, Bellevue, WA
11 Tove Berg, Fitness 2000, Port Moody, BC
12 Mary Wendling, Max Muscle, Bellevue, WA
13 Tanaya Hudson, Navy BB Team, Oak Harbor, WA
* DNC Michelle Waelty, Elite Body, Tacoma, WA



Click here for more photos!

Bodybuilding - Lightweight (115lbs & under)

1 Paula Schaffer
2 Sheri Rigdon
3 Patsy Rabdau

Bodybuilding - Middleweights (115lbs - 125lbs)

1 Wendy Spicer
2 April Marie Stanford
3 Sarah Woltanski

Bodybuilding - LightHeavyweights (125-140 lbs)

1 Nicole Berg
2 Rebecca Warren
3 Candace Camlin
4 Wendy Lindquist
5 Evelynn Johnston

Bodybuilding - Masters Over 50

1 Elaine Hood
2 Denise Rathwick
3 Saundra Moore

Bodybuilding - Masters Over 35

1 Charlotte Campbell - Overall
2 Carla Casler
3 Christine Moorman
4 Kim Olson
5 EQ Puitt
6 Merry Christine



Click here for more photos!

Previous Contest Reports And Pics

:: View our huge 2004 Arnold Classic contest section here!
:: Results and pictures from the 2004 San Francisco
:: Back to the main competition page!